גיוס מימון המונים בנדל"ן עומד השנה על 2.5 מיליארד דולר

מימון המונים בתחום הנדל"ן הוא כבר ענף שמגלגל מיליארד דולר, והסכום הזה צפוי להכפיל את עצמו השנה

 

הנתון הזה עשוי להפתיע, כי כשרוב האנשים חושבים על מימון המונים, הם עשויים לחשוב על קבוצת חברים שמשלבת את הכספים שלה כדי לגבות השקה של סרט אינדי חדש או ארנק שעשוי מדבק סלוטייפ.

 

אבל עולם מימון ההמונים גדול בהרבה מרק מימון של קיקסטארטרים כאלה ואחרים.

 

ברחבי העולם, משקיעים ורוכשי בתים משתמשים במימון המונים כדרך להחזיק בנדל"ן מסחרי או להרוויח את רכישת בתיהם שלהם. מימון המונים בנדל"ן היה ענף של מיליארד דולר בשנת 2014 וצפוי לצמוח ליותר מ-2.5 מיליארד דולר השנה, כך עולה מדו"ח שפורסם היום מחברת המחקר התעשייתית Massolution. בשנת 2014, מסעות הפרסום נעו בין פחות מ-100,000 דולר ליותר מ-25 מיליון דולר.

 

בעודו מתפתח, ענף מימון ההמונים בתחום הנדל"ן צומח במהירות. נכון להיום, קיימות 85 פלטפורמות למימון המונים בנדל"ן, על פי Massolution.

 

המשקיעים משתמשים במימון המונים כדרך חלופית להשקיע כסף שאיתו הם רוצים להרוויח כסף. לדוגמה, בפלטפורמות כמו Realty Mogul, משקיעים רבים מלווים את כספם כדי לקנות השקעה בנדל"ן מסחרי בציפייה ששיעור התשואה עליה יהיה גבוה יותר, עם פחות סיכון, מאשר אלטרנטיבות השקעה טיפוסיות אחרות.

 

היתרון של גיוס הון ממימון המונים על פני נאמני השקעות נדל"ן, או REIT, שכבר קיימים כבר שני עשורים, הוא המהירות והמגוון. "הטכנולוגיה מאפשרת לבצע את הפעילות הזו בצורה מהירה ויעילה יותר, ומשמשת הזדמנות להשקעה עבור יותר משתתפים", כך נכתב בדו"ח.

 

דוחו"ת הכספים למימון השקעות מסחריות ותעשייתיות צומחים מהר יותר בהשוואה להשקעות נדל"ן למגורים או לבניינים רבי משפחות, על פי הדו"ח. עם זאת, מימון המונים משמש שיטת מימון אלטרנטיבית למשכנתא מהבנק עבור אנשים שמחפשים לעבור לביתם הראשון. ויש פוטנציאל משמעותי ברווח הזה של שוק מימון ההמונים בנדל"ן.

 

"למימון המונים עבור מגורים יש פוטנציאל ענק, שכן מקורן של הלוואות משכנתא, שוק של טריליון דולר, נפתח למימון מבוזר של פלטפורמות", נכתב בדו"ח. דוגמה אחת למימון המונים בנדל"ן היא LendInvest, פלטפורמה מבריטניה שעשתה בשנה שעברה יוזמות בהלוואות משכנתא למגורים בשווי 240 מיליון דולר.

כתיבת תגובה